Halluksy - przyczyny powstawania

Halluks, inaczej zwany paluchem koślawym, to zmiana deformacyjna w obrębie I promienia stopy o niejednoznacznej etiologii i wielu przyczynach.
halluksyUważa się, że aby wada mogła się rozwinąć, muszą istnieć predyspozycje w budowie stopy - np: stopa egipska, jednak niewłaściwie dobrane obuwie powoduje nasilenie dolegliwości i przyspieszenie postępu deformacji.
Osoby o skłonnościach do wykształcenia się halluksów, powinny unikać butów na  wysokim obcasie, z wąskimi noskami! Dużą rolę w występowaniu wady (schorzenia) odgrywają predyspozycje genetyczne. Do czynników predestynujących zaliczyć należy także otyłość oraz stojący tryb życia. Zmiana częściej występuje u kobiet, co tłumaczy się słabszym układem więzadłowym ich stóp. foto halluksy
Grupą szczególnie zagrożoną są kobiety uprawiające taniec klasyczny (balet) ze względu na niefizjologiczne obciążenia stóp w pointach.
Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu. Pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie. Często pojawia się stan zapalny kaletki maziowej stawu śródstopno-palcowego palucha, obrzęk, bolesność i przerost tkanki kostnej w okolicy głowy I kości śródstopia.